See feabhas on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"english": "excellent",
"translation": "excellent",
"word": "ar fheabhas"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "improve, make better",
"translation": "improve, make better",
"word": "cuir feabhas ar"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "improve, get better",
"translation": "improve, get better",
"word": "téigh i bhfeabhas"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"2": "sga",
"3": "febas",
"t": "excellence"
},
"expansion": "Old Irish febas (“excellence”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "feb",
"3": "-as",
"nocat": "1",
"t1": "excellence"
},
"expansion": "feb (“excellence”) + -as",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish febas (“excellence”), from feb (“excellence”) + -as.",
"forms": [
{
"form": "feabhais",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "a fheabhais",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "feabhais",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "an feabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "an fheabhais",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "leis an bhfeabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "don fheabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ga-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fheabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bhfeabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"10": "",
"11": "",
"12": "-",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "feabhais",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"altform": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "feabhais",
"3": "-"
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
"name": "ga-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ga-mut"
}
],
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"excellence"
],
"id": "en-feabhas-ga-noun-h0CbHFo0",
"links": [
[
"excellence",
"excellence"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
10
]
],
"english": "He has greatly improved.",
"text": "Tá feabhas mór air.",
"translation": "He has greatly improved.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
8,
15
]
],
"english": "His appearance improved.",
"text": "Tháinig feabhas ar a chuma.",
"translation": "His appearance improved.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"improvement"
],
"id": "en-feabhas-ga-noun-YqSg6fv~",
"links": [
[
"improvement",
"improvement"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "biseach"
}
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fʲausˠ/",
"tags": [
"Connacht",
"Munster"
]
},
{
"ipa": "/fʲoːsˠ/",
"tags": [
"Ulster"
]
}
],
"word": "feabhas"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"english": "to make better, improve",
"tags": [
"transitive"
],
"translation": "to make better, improve",
"word": "cuir am feabhs"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"english": "to get better, improve",
"tags": [
"intransitive"
],
"translation": "to get better, improve",
"word": "rach am feabhas"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"english": "to get better, improve",
"tags": [
"intransitive"
],
"translation": "to get better, improve",
"word": "thig am feabhas"
}
],
"forms": [
{
"form": "feabhais",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feabhasan",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fheabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"10": "feabhais",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"19": "plural",
"2": "noun",
"20": "feabhasan",
"21": "",
"22": "",
"23": "",
"24": "",
"25": "",
"26": "{{{pl4}}}",
"27": "",
"28": "",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "genitive singular",
"cat2": "",
"f10accel-form": "p",
"f11accel-form": "genpl",
"f1accel-form": "dat|s",
"f2accel-form": "dat|s",
"f3accel-form": "dat|s",
"f4accel-form": "gen|s",
"f5accel-form": "gen|s",
"f6accel-form": "gen|s",
"f7accel-form": "gen|s",
"f8accel-form": "p",
"f9accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"g": "m",
"gen": "feabhais",
"pl": "feabhasan"
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
"name": "gd-noun"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "13 13 31 17 13 12",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 14 30 17 14 12",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "63 12 11 13",
"kind": "other",
"name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"qualitative noun of math (“good”)"
],
"id": "en-feabhas-gd-noun--iRksJVn",
"links": [
[
"math",
"math#Scottish_Gaelic"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"goodness"
],
"id": "en-feabhas-gd-noun-cVNux7N1",
"links": [
[
"goodness",
"goodness"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"improvement"
],
"id": "en-feabhas-gd-noun-YqSg6fv~",
"links": [
[
"improvement",
"improvement"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"excellence, superiority"
],
"id": "en-feabhas-gd-noun-gYtcJ-sN",
"links": [
[
"excellence",
"excellence"
],
[
"superiority",
"superiority"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfjɔ.əs̪/"
}
],
"word": "feabhas"
}
{
"categories": [
"Irish entries with incorrect language header",
"Irish first-declension nouns",
"Irish lemmas",
"Irish masculine nouns",
"Irish nouns",
"Irish terms derived from Old Irish",
"Irish terms inherited from Old Irish",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"gd-noun 2"
],
"derived": [
{
"english": "excellent",
"translation": "excellent",
"word": "ar fheabhas"
},
{
"english": "improve, make better",
"translation": "improve, make better",
"word": "cuir feabhas ar"
},
{
"english": "improve, get better",
"translation": "improve, get better",
"word": "téigh i bhfeabhas"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"2": "sga",
"3": "febas",
"t": "excellence"
},
"expansion": "Old Irish febas (“excellence”)",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "feb",
"3": "-as",
"nocat": "1",
"t1": "excellence"
},
"expansion": "feb (“excellence”) + -as",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish febas (“excellence”), from feb (“excellence”) + -as.",
"forms": [
{
"form": "feabhais",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "a fheabhais",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "feabhais",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "an feabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "an fheabhais",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "leis an bhfeabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "don fheabhas",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ga-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fheabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bhfeabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"10": "",
"11": "",
"12": "-",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "noun",
"3": "genitive singular",
"4": "feabhais",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"altform": "",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "feabhais",
"3": "-"
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
"name": "ga-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ga-mut"
}
],
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"excellence"
],
"links": [
[
"excellence",
"excellence"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"categories": [
"Irish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
10
]
],
"english": "He has greatly improved.",
"text": "Tá feabhas mór air.",
"translation": "He has greatly improved.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
8,
15
]
],
"english": "His appearance improved.",
"text": "Tháinig feabhas ar a chuma.",
"translation": "His appearance improved.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"improvement"
],
"links": [
[
"improvement",
"improvement"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "biseach"
}
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fʲausˠ/",
"tags": [
"Connacht",
"Munster"
]
},
{
"ipa": "/fʲoːsˠ/",
"tags": [
"Ulster"
]
}
],
"word": "feabhas"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
"Scottish Gaelic lemmas",
"Scottish Gaelic masculine nouns",
"Scottish Gaelic nouns",
"gd-noun 2"
],
"derived": [
{
"english": "to make better, improve",
"tags": [
"transitive"
],
"translation": "to make better, improve",
"word": "cuir am feabhs"
},
{
"english": "to get better, improve",
"tags": [
"intransitive"
],
"translation": "to get better, improve",
"word": "rach am feabhas"
},
{
"english": "to get better, improve",
"tags": [
"intransitive"
],
"translation": "to get better, improve",
"word": "thig am feabhas"
}
],
"forms": [
{
"form": "feabhais",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "feabhasan",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "feabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fheabhas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"10": "feabhais",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"19": "plural",
"2": "noun",
"20": "feabhasan",
"21": "",
"22": "",
"23": "",
"24": "",
"25": "",
"26": "{{{pl4}}}",
"27": "",
"28": "",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "genitive singular",
"cat2": "",
"f10accel-form": "p",
"f11accel-form": "genpl",
"f1accel-form": "dat|s",
"f2accel-form": "dat|s",
"f3accel-form": "dat|s",
"f4accel-form": "gen|s",
"f5accel-form": "gen|s",
"f6accel-form": "gen|s",
"f7accel-form": "gen|s",
"f8accel-form": "p",
"f9accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"g": "m",
"gen": "feabhais",
"pl": "feabhasan"
},
"expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
"name": "gd-noun"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"qualitative noun of math (“good”)"
],
"links": [
[
"math",
"math#Scottish_Gaelic"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"goodness"
],
"links": [
[
"goodness",
"goodness"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"improvement"
],
"links": [
[
"improvement",
"improvement"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"excellence, superiority"
],
"links": [
[
"excellence",
"excellence"
],
[
"superiority",
"superiority"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfjɔ.əs̪/"
}
],
"word": "feabhas"
}
Download raw JSONL data for feabhas meaning in All languages combined (6.2kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: feabhas/Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"feabhas"
],
"section": "Irish",
"subsection": "noun",
"title": "feabhas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"feabhas"
],
"section": "Irish",
"subsection": "noun",
"title": "feabhas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
"path": [
"feabhas"
],
"section": "Irish",
"subsection": "noun",
"title": "feabhas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: feabhas/Scottish Gaelic 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"feabhas"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "noun",
"title": "feabhas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"feabhas"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "noun",
"title": "feabhas",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.