"feabhas" meaning in All languages combined

See feabhas on Wiktionary

Noun [Irish]

IPA: /fʲausˠ/ [Connacht, Munster], /fʲoːsˠ/ [Ulster]
Etymology: From Old Irish febas (“excellence”), from feb (“excellence”) + -as. Etymology templates: {{inh|ga|sga|febas|t=excellence}} Old Irish febas (“excellence”), {{af|sga|feb|-as|nocat=1|t1=excellence}} feb (“excellence”) + -as Head templates: {{head|ga|noun|genitive singular|feabhais||||||||-|||||altform=|cat2=|f1request=1|f4request=1|g=m|g2=|g3=|head=}} feabhas m (genitive singular feabhais), {{ga-noun|m|feabhais|-}} feabhas m (genitive singular feabhais) Inflection templates: {{ga-mut}} Forms: feabhais [genitive, singular], no-table-tags [table-tags], feabhas [indefinite, nominative, singular], a fheabhais [indefinite, singular, vocative], feabhais [genitive, indefinite, singular], feabhas [dative, indefinite, singular], no-table-tags [table-tags], an feabhas [definite, nominative, singular], an fheabhais [definite, genitive, singular], leis an bhfeabhas [dative, definite, singular], don fheabhas [dative, definite, singular], no-table-tags [table-tags], feabhas [error-unrecognized-form], fheabhas [error-unrecognized-form], bhfeabhas [error-unrecognized-form]
  1. excellence Tags: masculine
    Sense id: en-feabhas-ga-noun-h0CbHFo0 Categories (other): Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 50 50
  2. improvement Tags: masculine Synonyms: biseach
    Sense id: en-feabhas-ga-noun-YqSg6fv~ Categories (other): Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ar fheabhas (english: excellent), cuir feabhas ar (english: improve, make better), téigh i bhfeabhas (english: improve, get better)

Noun [Scottish Gaelic]

IPA: /ˈfjɔ.əs̪/ Forms: feabhais [genitive, singular], feabhasan [plural], no-table-tags [table-tags], feabhas [error-unrecognized-form], fheabhas [error-unrecognized-form]
Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|feabhais|||||||||plural|feabhasan||||||{{{pl4}}}|||cat2=|f10accel-form=p|f11accel-form=genpl|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=gen|s|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan), {{gd-noun|g=m|gen=feabhais|pl=feabhasan}} feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)
  1. qualitative noun of math (“good”) Tags: masculine
    Sense id: en-feabhas-gd-noun--iRksJVn Categories (other): Pages with 2 entries, Pages with entries, Scottish Gaelic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 2 entries: 13 13 31 17 13 12 Disambiguation of Pages with entries: 14 14 30 17 14 12 Disambiguation of Scottish Gaelic entries with incorrect language header: 63 12 11 13
  2. goodness Tags: masculine
    Sense id: en-feabhas-gd-noun-cVNux7N1
  3. improvement Tags: masculine
    Sense id: en-feabhas-gd-noun-YqSg6fv~
  4. excellence, superiority Tags: masculine
    Sense id: en-feabhas-gd-noun-gYtcJ-sN
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: cuir am feabhs (english: to make better, improve) [transitive], rach am feabhas (english: to get better, improve) [intransitive], thig am feabhas (english: to get better, improve) [intransitive]

Inflected forms

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "excellent",
      "translation": "excellent",
      "word": "ar fheabhas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "improve, make better",
      "translation": "improve, make better",
      "word": "cuir feabhas ar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "improve, get better",
      "translation": "improve, get better",
      "word": "téigh i bhfeabhas"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "febas",
        "t": "excellence"
      },
      "expansion": "Old Irish febas (“excellence”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "feb",
        "3": "-as",
        "nocat": "1",
        "t1": "excellence"
      },
      "expansion": "feb (“excellence”) + -as",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish febas (“excellence”), from feb (“excellence”) + -as.",
  "forms": [
    {
      "form": "feabhais",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "a fheabhais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an feabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an fheabhais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an bhfeabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don fheabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fheabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "bhfeabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "feabhais",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "feabhais",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "excellence"
      ],
      "id": "en-feabhas-ga-noun-h0CbHFo0",
      "links": [
        [
          "excellence",
          "excellence"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              3,
              10
            ]
          ],
          "english": "He has greatly improved.",
          "text": "Tá feabhas mór air.",
          "translation": "He has greatly improved.",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              8,
              15
            ]
          ],
          "english": "His appearance improved.",
          "text": "Tháinig feabhas ar a chuma.",
          "translation": "His appearance improved.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "improvement"
      ],
      "id": "en-feabhas-ga-noun-YqSg6fv~",
      "links": [
        [
          "improvement",
          "improvement"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "biseach"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fʲausˠ/",
      "tags": [
        "Connacht",
        "Munster"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/fʲoːsˠ/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "feabhas"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "to make better, improve",
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "translation": "to make better, improve",
      "word": "cuir am feabhs"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "to get better, improve",
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "translation": "to get better, improve",
      "word": "rach am feabhas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "to get better, improve",
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "translation": "to get better, improve",
      "word": "thig am feabhas"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "feabhais",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhasan",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fheabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "feabhais",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "feabhasan",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "feabhais",
        "pl": "feabhasan"
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "13 13 31 17 13 12",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 14 30 17 14 12",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "63 12 11 13",
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "qualitative noun of math (“good”)"
      ],
      "id": "en-feabhas-gd-noun--iRksJVn",
      "links": [
        [
          "math",
          "math#Scottish_Gaelic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "goodness"
      ],
      "id": "en-feabhas-gd-noun-cVNux7N1",
      "links": [
        [
          "goodness",
          "goodness"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "improvement"
      ],
      "id": "en-feabhas-gd-noun-YqSg6fv~",
      "links": [
        [
          "improvement",
          "improvement"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "excellence, superiority"
      ],
      "id": "en-feabhas-gd-noun-gYtcJ-sN",
      "links": [
        [
          "excellence",
          "excellence"
        ],
        [
          "superiority",
          "superiority"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfjɔ.əs̪/"
    }
  ],
  "word": "feabhas"
}
{
  "categories": [
    "Irish entries with incorrect language header",
    "Irish first-declension nouns",
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine nouns",
    "Irish nouns",
    "Irish terms derived from Old Irish",
    "Irish terms inherited from Old Irish",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "gd-noun 2"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "excellent",
      "translation": "excellent",
      "word": "ar fheabhas"
    },
    {
      "english": "improve, make better",
      "translation": "improve, make better",
      "word": "cuir feabhas ar"
    },
    {
      "english": "improve, get better",
      "translation": "improve, get better",
      "word": "téigh i bhfeabhas"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "febas",
        "t": "excellence"
      },
      "expansion": "Old Irish febas (“excellence”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "feb",
        "3": "-as",
        "nocat": "1",
        "t1": "excellence"
      },
      "expansion": "feb (“excellence”) + -as",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish febas (“excellence”), from feb (“excellence”) + -as.",
  "forms": [
    {
      "form": "feabhais",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "a fheabhais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an feabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an fheabhais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an bhfeabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don fheabhas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fheabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "bhfeabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "feabhais",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "feabhais",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "excellence"
      ],
      "links": [
        [
          "excellence",
          "excellence"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Irish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              3,
              10
            ]
          ],
          "english": "He has greatly improved.",
          "text": "Tá feabhas mór air.",
          "translation": "He has greatly improved.",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              8,
              15
            ]
          ],
          "english": "His appearance improved.",
          "text": "Tháinig feabhas ar a chuma.",
          "translation": "His appearance improved.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "improvement"
      ],
      "links": [
        [
          "improvement",
          "improvement"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "biseach"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fʲausˠ/",
      "tags": [
        "Connacht",
        "Munster"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/fʲoːsˠ/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "feabhas"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic lemmas",
    "Scottish Gaelic masculine nouns",
    "Scottish Gaelic nouns",
    "gd-noun 2"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "to make better, improve",
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "translation": "to make better, improve",
      "word": "cuir am feabhs"
    },
    {
      "english": "to get better, improve",
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "translation": "to get better, improve",
      "word": "rach am feabhas"
    },
    {
      "english": "to get better, improve",
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "translation": "to get better, improve",
      "word": "thig am feabhas"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "feabhais",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhasan",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "feabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fheabhas",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "feabhais",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "feabhasan",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "feabhais",
        "pl": "feabhasan"
      },
      "expansion": "feabhas m (genitive singular feabhais, plural feabhasan)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "qualitative noun of math (“good”)"
      ],
      "links": [
        [
          "math",
          "math#Scottish_Gaelic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "goodness"
      ],
      "links": [
        [
          "goodness",
          "goodness"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "improvement"
      ],
      "links": [
        [
          "improvement",
          "improvement"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "excellence, superiority"
      ],
      "links": [
        [
          "excellence",
          "excellence"
        ],
        [
          "superiority",
          "superiority"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfjɔ.əs̪/"
    }
  ],
  "word": "feabhas"
}

Download raw JSONL data for feabhas meaning in All languages combined (6.2kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: feabhas/Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "feabhas"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "feabhas",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "feabhas"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "feabhas",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
  "path": [
    "feabhas"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "feabhas",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: feabhas/Scottish Gaelic 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "feabhas"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "noun",
  "title": "feabhas",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "feabhas"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "noun",
  "title": "feabhas",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.